
Parker Pen Company Materiały piśmiennicze firmy Parker Pen Company Parker – marka artykułów piśmiennych należąca do amerykańskiego koncernu Sanford (grupa Newell Rubbermaid), a pierwotnie stworzona przez George'a Safford Parkera w USA, w stanie Wisconsin.
Obecnie marka Parker należy do najbardziej prestiżowych w dziedzinie produkcji artykułów piśmiennych (w szczególności piór wiecznych i długopisów). Parker opatentował swoje pierwsze wieczne pióro 10 grudnia 1889. Charakterystyczną cechą rozpoznawczą większości piór Parkera jest klips skuwki w kształcie strzały.
Vector
W kolekcji Vector wyróżniamy długopisy i pióra wieczne, w takich kolorach jak brązowy, oliwkowy, ecru, czarny, czerwony, niebieski i stalowy. Obecnie jest to najtańsza kolekcja marki Parker.
Jotter (Długopis Jotter)
Pierwotnie Jotter był pierwszym długopisem wyprodukowanym przez firmę Parker, w roku 1954. Później w tej serii pojawiły się także pióra wieczne, pióra kulkowe i ołówki automatyczne. Sprzedawane są w kolorach stalowym, czarnym, czerwonym oraz niebieskim. Jotter jest jedną z najpopularniejszych kolekcji marki Parker.
Sonnet (Pióro wieczne Parker Sonnet)
Parker Sonnet to jedna z najpopularniejszych serii artykułów piśmiennych klasy średniej marki Parker. Pierwsze modele z linii Sonnet pojawiły się na rynku w 1993 roku, kolekcja ta dość szybko zdobyła popularność. Pióra Parker Sonnet występują w wielu wariantach kolorystycznych, jak i samego wykonania. Wyposażone są w stalówki wykonane z 18K złota, ze stali platerowanej złotem lub ze stali polerowanej. Duża popularność serii Sonnet sprawiła, że w Internecie (głównie na aukcjach internetowych eBay) pojawiło się wiele podróbek piór wiecznych z tej serii, często bardzo trudnych do odróżnienia od piór oryginalnych.
Parker 51
51 to jedna z najpopularniejszych w historii kolekcji Parkera. Nazwa "51" wzięła się od 51. rocznicy istnienia marki Parker, kiedy to w 1939 roku powstał projekt tego pióra. Na rynek zostało ono wprowadzone dwa lata później. Pióra z serii 51 mają dość charakterystyczny wygląd, ich stalówka jest prawie niewidoczna i schowana w obsadce. Z czasem na bazie tego projektu pojawiły się inne, łudząco podobne modele:
Parker 21 (model szkolny, nieco mniejszy i tańszy) i
Parker 61 (wersja samonapełniająca).
Sam 51 doczekał się również wersji "Special", różniącej się od zwykłych 51 stalową (zamiast złotej) stalówką i w związku z tym także niższą ceną. Pióra z serii 51 były piórami typowo użytkowymi, produkowanymi do lat 70., obecnie cieszą się dużą popularność wśród kolekcjonerów. W 2004 roku seria 51 doczekała się reaktywacji, w postaci nieco większego pióra Parker 100, którego produkcję zakończono w 2007.